Afryka, w szerszej perspektywie, przyciąga inwestorów bogactwem surowców, jednak istnieją regiony i branże, które są bardziej atrakcyjne od reszty. Dla przykładu, Afryka Wschodnia stanowi magnes inwestycyjny kontynentu. Wyjaśnia to dlaczego wiele międzynarodowych firm obiera ten właśnie kierunek. Trzon regionu składa się z pięciu krajów, jest bogaty w surowce naturalne i ma właściwy rozmiar populacji dla stworzenia dojrzałego rynku. Oto dlaczego powinieneś rozważyć Afrykę Wschodnią będąc inwestorem. 

Adaptacja technologii

W całym regionie subsaharyjskim Afryka Wschodnia przoduje w kwestiach technologicznych. W porównaniu z zachodnią częścią kontynentu, wschód wykonał znaczący postęp. Młode pokolenie sprawnie zaprzęga technologię do rozwiązywania codziennych problemów. Afryka Wschodnia jest szczególnie znana z MPESA – mobilnej usługi finansowej oferującej bankowość online czy przelewy pieniężne. 

Adaptacja technologii

Region ten posiada również wiele technologicznych i innowacyjnych hubów wspierających jego ogólny rozwój. Zastosowanie znajdują też najnowsze trendy technologiczne takie jak blockchain. Technologia stworzyła wiele okazji do inwestycji w różnych branżach.  

Bogactwo surowców

Omawiany region pochwalić się może zróżnicowanymi surowcami, z których część pozostaje nieodkryta. Uganda i Kenia odkryły złoża ropy, które zainteresowały duże korporacje, takie jak Total. Co więcej, Tanzania posiada znaczne pokłady gazu ziemnego.  

Surowce w Afryce

Kraj ten ma również diamenty, a Kenia złoto oraz wapń. Bogactwo zasobów regionu to także węgiel i kamienie szlachetne. Wszystko to czyni go ekscytującą destynacją dla przemysłu odkrywkowego i stwarza możliwości inwestycyjne.

Jakościowy kapitał ludzki

Afryka Wschodnia posiada znaczną liczbę dobrze wykształconych ludzi. Osoby te mają nie tylko odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, ale są również zdeterminowane i nastawione na osiąganie celów. 

Kapitał ludzki

Stale rośnie liczba uczelni wyższych i osób, które je kończą. Istnieje pokaźna grupa studiujących za granicą i wracających do swojego macierzystego kraju, aby dać coś od siebie i tym samym przyczynić się do dalszego rozwoju regionu. 

Rozwinięta infrastruktura

Owszem, infrastruktura nie stoi jeszcze na najwyższym światowym poziomie, ale wszystko rozwija się w odpowiednim kierunku. Drogi, kolej i porty znacznie się poprawiły. Dla przykładu, istnieje projekt kolei normalnotorowej w Kenii, która ma połączyć kilka miast i prowadzić aż do Ugandy. 

Infrastruktura w Afryce

Dalej mamy mega projekt nazwany LAPSSET (Lamu Port, South Sudan, Ethiopia Transport Corridor). Zakłada on połączenie Kenii, Etiopii i Południowego Sudanu poprzez siedem projektów infrastrukturalnych obejmujących drogi, port oraz ropę. 

Dużo dzieje się też w kwestii energii i telekomunikacji. Region rozszerza dostęp do elektryczności dla oddalonych wiosek z wykorzystaniem energii słonecznej. W chwili obecnej do 90% populacji posiada telefony komórkowe, a do 70% dostęp do Internetu. 

Stabilność polityczna i przyjazne przepisy 

Jakkolwiek polityczne zawirowania spowolniły rozwój regionu, warunki w końcu zmieniły się na lepsze. Uprzednio nierzadka była przemoc, starcia plemienne i terroryzm, ale sytuacja znacznie się poprawiła. Demokracja rośnie w siłę, co uspokoiło polityczny klimat.

Sytuacja polityczna

Uchwalanych jest wiele przepisów, aby uczynić region przyjaznym dla inwestorów. Zniesionych zostało wiele barier wejścia, co ułatwia penetrację rynku. Jest to ukłon w stronę inwestorów zagranicznych i jest to coś z czego korzystają chociażby Chiny. Większość wielkich projektów, zwłaszcza tych związanych z infrastrukturą, prowadzonych jest przez zagraniczne firmy.

Wzrost klasy średniej

Obserwujemy wzrost klasy średniej w Afryce Wschodniej, co oznacza powstanie rynku konsumenta. Potwierdza to obecność wielu międzynarodowych sieci handlowych, takich jak chociażby Carrefour. Chińscy inwestorzy również wykorzystują trend rozwoju klasy średniej. 

Klasa średnia w Afryce

Wnioski

Afryka Wschodnia jest regionem zdecydowanie wartym uwagi jeżeli rozważasz ekspansję swojego biznesu. Jak wspomniano, istnieje szereg możliwości inwestycyjnych i branż, które można eksplorować. Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się więcej o ekosystemie startupowym w regionie. Zanim przejdziesz do działania, zbadaj sytuację i zapoznaj się z faktami. Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub doradztwa w sprawach związanych z Afryką Wschodnią, skontaktuj się z nami.