W ostatnich latach rynek wschodnioafrykański zaczął się dynamicznie rozwijać, budząc tym samym zainteresowanie zagranicznych inwestorów. Afryka Wschodnia to region, który wprowadza szereg reform w swoich przepisach w celu stania się przyjaznym inwestorom. Prym wiodą tu Kenia, Rwanda i Tanzania, które rozwijają się najszybciej. Pomimo iż wschodzące rynki są dochodowe i mają duży potencjał, należy pamiętać o wciąż istniejącym ryzyku. Kluczowe branże w Afryce Wschodniej, na które inwestorzy powinni mieć oko to: 

Rolnictwo

Gospodarka większości krajów subsaharyjskich w dużym stopniu oparta jest na rolnictwie i Afryka Wschodnia nie jest tu wyjątkiem. Gałąź ta to jednak głównie rolnictwo samozaopatrzeniowe i nie należy ona do najnowocześniejszych. Luka do wypełnienia jest tu naprawdę spora zanim rolnictwo w regionie osiągnie standardy Azji Południowo-Wschodniej. Potencjał tej branży jest wciąż niewykorzystany, a może ona stać się jednym z głównych motorów rozwojowych w regionie, będąc nawet istotniejszą od innych nisz.

Mamy tu również miejsce na tworzenie rolniczej wartości dodanej. Przetwórstwo rolne jak dotąd nie rozwinęło się w Afryce Wschodniej poza Ugandą. Większość produktów rolniczych regionu eksportowanych jest w surowej postaci. Pomimo bycia szkieletem gospodarki w regionie, rolnictwo nie otrzymuje wystarczających dotacji z budżetów państw. Oznacza to, że prywatni inwestorzy mają spore pole manewru i mogą wykorzystać tę sytuację. 

Technologia ma wpływ na wiele dziedzin życia, w tym rolnictwo. Obecnie wyraźnie zmienia ona również tę gałąź gospodarki w regionie, a zwłaszcza w Kenii i Rwandzie. Technologia pomaga rozwiązać podstawowe problemy sektora takie jak brak informacji czy dostępność rynków. Obecnie rolnicy mogą z łatwością sprawdzić trendy pogodowe, ceny na rynkach, czy opcje finansowania. Mimo to nadal potrzeba znacznie większego wkładu aby zabrać wschodnioafrykańskie rolnictwo na kolejny szczebel. 

Energia

Pomimo tego, że region obfituje w surowce naturalne, nadal boryka się on z dostawami energii. Wśród głównych problemów wymienić należy wysoki koszt, niską moc oraz częste przerwy w dostawie. Spory procent ludzi wciąż nie ma dostępu do energii elektrycznej, zwłaszcza na terenach wiejskich. Ocenia się, że około 70% Afryki Wschodniej dotkniętych jest tym problemem.

Sytuacja jednak się zmienia wraz z rosnącymi inwestycjami w odnawialne źródła energii. Wiele firm, zwłaszcza tych zajmujących się energią słoneczną, bada możliwości rozwoju w regionie, ale popyt nadal przewyższa podaż. 

Wciąż potrzeba zróżnicowania w zakresie źródeł energii i inwestycji w te, które nie zostały jeszcze wykorzystane, takie jak wiatr. Głównym generatorem energii jest woda, co może być niebezpieczne, gdyż jej nadmierne wykorzystanie może prowadzić do suszy. 

Skala potrzebnych inwestycji przekracza rządowy budżet i inicjatywy, zwłaszcza że istnieją również inne branże, którym potrzebne są środki. Sytuacja ta stwarza duże możliwości prywatnym inwestorom. Co więcej, poza źródłami odnawialnymi, potrzeba również eksploracji konwencjonalnych źródeł energii. Dla przykładu, olbrzymi potencjał leży w dostarczaniu rozwiązań niskowęglowych.

Teleinformatyka (ICT)

Branża technologiczna w Afryce Wschodniej ewoluuje, a rozwiązania takie jak blockchain wprowadzane są na szeroką skalę. Jest wiele sposobów na to, aby promować ICT w regionie przy udziale szeregu technologicznych ośrodków wspierających proces adopcji nowych technologii..

Branża finansowa jest jedną z tych, na które technologia miała największy wpływ. Region poszczycić się może wzrostem liczby transakcji mobilnych, zwłaszcza przy użyciu popularnego tu M-Pesa. Obecnie większość płatności dokonywanych jest mobilnie. Można powiedzieć, że gros firm związanych jest pośrednio lub bezpośrednio z branżą fintech. Większość ludzi, zwłaszcza na obszarach wiejskich, wybiera zarządzanie swoimi pieniędzmi poprzez urządzenia mobilne, w odróżnieniu od tradycyjnych placówek bankowych. Generuje to znaczną liczbę operacji mobilnych, które stanowią kolejne obszar wzrostu. Fintech rozwiązuje część problemów rynku, takich jak niewystarczająca infrastruktura czy brak dostępu do informacji, zwłaszcza na terenach wiejskich. 

Internet wpłynął na branżę handlu detalicznego i obecnie umacnia się trend zakupów online. Cyfrowe rynki notują znaczny wzrost, a Jumia jest jednym z liderów sprzedaży. Zorientowane technologicznie rynki takie jak kenijski czy rwandyjski wykazują nawet 70% wskaźnik adopcji smartfonów, a nieco ponad połowa całej ludności ma dostęp do Internetu. Wzrost klasy średniej w regionie oznacza, że branża ecommerce jest gotowa na dalszy rozwój. Wraz z rosnącym dochodem rośnie siła nabywcza, a to prowadzi do boomu w handlu online. 

Aplikacje mobilne zmieniły konsumenckie nawyki. Poza robieniem zakupów, appki dają również dostęp do wielu usług, w tym opieki zdrowotnej czy transportu. Kenia jest liderem regionu w zakresie usług mobilnych. Aplikacje takie jak Sema Doc umożliwiają uzyskanie diagnozy, pożyczki na cele medyczne, czy informacji odnośnie możliwości leczenia. 

Teleinformatyka wpłynęła też na sektor usług transportowych, który kuleje w większości krajów wschodnioafrykańskich. Poza aplikacjami taksówkarskimi, takim jak Uber, powstały appki do wyszukiwania i zarządzania transportem publicznym. Big data stosowane jest na coraz większą skalę w celu poprawy ogólnodostępnych środków transportu. Pomimo znacznego postępu nadal jest dużo do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o dostarczanie opartych o technologię rozwiązań transportowych.

ICT zmienia wszystko, a jego potencjał jest ogromny. Innowacje pojawiające się niemal z dnia na dzień generują mnóstwo biznesowych okazji dla inwestorów.

Infrastruktura

Infrastruktura w omawianym regionie rozwija się, ale jednocześnie wymaga dalszych inwestycji. Kraje wschodnioafrykańskie alokują znaczne budżety aby napędzać rozwój infrastruktury lecz to nadal za mało. Stwarza to kolejną okazję dla inwestorów do podboju lokalnego rynku. 

Wnioski 

Jako że Afryka Wschodnia jest bogata w zasoby, zdecydowanie warto rozważyć ekspansję w tym kierunku. Możliwości są niezliczone, a kraje regionu pracują nad zmianami swoich przepisów aby uczynić je bardziej przyjaznymi inwestorom.

Sulma & Sulma pomaga firmom i inwestorom z zewnątrz przebić się na wschodnioafrykańskich rynkach i osiągnąć zamierzone cele. Pracujemy wydajnie i efektywnie pomagając Ci uzyskać wysoki zwrot z inwestycji. Odwiedź naszą stronę aby dowiedzieć się więcej i porozmawiać z nami!

 

Gotowi na inwestycję?
Sulma & Sulma
#DawajCośOdSiebie