Afryka Wschodnia, pomimo bycia magnesem dla inwestorów, wciąż stawia przed nimi szereg wyzwań. Prowadzenie interesów nie jest łatwe niezależnie od lokalizacji. Jeżeli jednak wiesz jakich wyzwań możesz się spodziewać i jak sobie z nimi poradzić, jesteś na pozycji predysponującej Cię do odniesienia sukcesu. W omawianym regionie czekają na Ciebie bogate zasoby i wysokie zwroty z inwestycji. W niniejszym artykule omówione zostały niektóre z wyzwań związanych z robieniem interesów w Afryce Wschodniej i sposoby radzenia sobie z nimi.  

Korupcja

Jest to jeden z głównych problemów biznesowych w regionie oraz całej Afryce. Zjawisko przyjmuje formę łapówkarstwa, wymuszeń, wywierania wpływu, oszustwa oraz prania pieniędzy. Inwestorzy i startupy mają styczność z korupcją kiedy chcą przyspieszyć jakiś proces lub potrzebują przysługi.

Korupcji można przeciwdziałać znając odpowiednie przepisy i regulacje. Ważne też, aby planować swoje działania zawczasu i korzystać z właściwych kanałów. W Sulma & Sulma dostarczamy firmom wszelkich niezbędnych informacji oraz wspieramy ich ekspansję zagraniczną tak, aby osiągały sukces bez konieczności bycia obciążonym korupcją. 

Kraje w regionie próbują zwalczać korupcję na wszelkie możliwe sposoby. Dla przykładu, rząd kenijski powołał komisję antykorupcyjną. Rwanda, Tanzania i Uganda posiadają rygorystyczne środki mające na celu przeciwdziałanie korupcji. Daje to nadzieję na poprawę sytuacji w regionie w najbliższej przyszłości. 

Wysoki koszt energii

To dość ironiczne, że w regionie tak bogatym w źródła energii jej koszt nadal jest tak wysoki. Jest tak głównie z powodu wysokiego zapotrzebowania przekraczającego podaż, a także z uwagi na czynniki polityczne. Główną gałęzią gospodarki dotkniętą wysokimi kosztami energii jest branża produkcyjna. 

Energia w Afryce

Sytuacji można zaradzić korzystając ze źródeł alternatywnych, takich jak energia odnawialna. Biorąc pod uwagę nasze znaczne doświadczenie w regionie, Sulma & Sulma jest w stanie doradzić w kwestii najlepszego źródła energii, w zależności od projektu, który planujesz przeprowadzić.  Czerpiemy szczególną satysfakcję z pomagania firmom być tak energowydajnymi jak to tylko możliwe. 

Kultura

Kultura może być jednym z najbardziej niedocenianych czynników stanowiących wyzwanie podczas robienia interesów za granicą. Różnice kulturowe takie jak język, wartości społeczne, podejmowanie decyzji, standardy etyczne, podejście do czasu, czy pojęcie statusu, mogą mieć wyraźny wpływ na powodzenie biznesu. Należy zatem zgłębić zwyczaje rynku docelowego zanim będziemy w stanie wpasować się lokalną kulturę. 

Kultura

Na szczęście, Sulma & Sulma posiada grupę ekspertów w regionie, którzy pomogą Ci z łatwością dostosować się do kultury miejscowych rynków. 

Pomimo tego, że Daleki Wschód jest jednym z głównych graczy napędzających wzrost w regionie, proces ten ma również negatywne strony. Zasadniczo, koszt produkcji na Wschodzie jest niższy niż w Afryce, co spowodowało zalew rynku tanim towarem konkurującym z lokalnymi wyrobami. 

Choć niewiele da się zrobić z tą rywalizacją, w Twojej gestii leży znakomita znajomość własnych produktów, które oferujesz i bycie świadomym tego, co Cię wyróżnia. Sulma & Sulma pomoże Ci w segmentacji Twojej niszy rynkowej i stworzeniu właściwego rodzaju oferty. Z nami zbudujesz strategię, z którą pokonasz konkurencję. 

Wysoki koszt prowadzenia biznesu

Szereg czynników może podnieść koszt prowadzenia biznesu w regionie. Pomimo dostępu do tańszej siły roboczej niż w krajach rozwiniętych, możesz spodziewać się kilku innych wydatków. Korupcja stanowi główny czynnik podnoszący koszt robienia interesów w Afryce. Stawki podatkowe również nie należą do niskich. Sulma & Sulma pomoże Ci uzyskać ulgę podatkową lub podpowie jak obniżyć opłaty. Dostęp do kapitału jest kolejnym wyzwaniem, któremu można stawić czoła robiąc rozpoznanie różnych opcji finansowania i posiadając dobry biznes plan.

Koszty biznesu

Podsumowanie 

Prowadzenie biznesu w Afryce Wschodniej wiąże się z szeregiem wyzwań. Dobra wiadomość jest taka, że z wszystkimi nimi można sobie poradzić. Tak naprawdę, nie różnią się one aż tak bardzo od wyzwań, które można napotkać w innych częściach świata. W Sulma & Sulma stawiamy sobie za punkt honoru sukces firm, z którymi współpracujemy w regionie. Posiadamy ekspercką wiedzę w wielu sektorach i dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednie wsparcie. Razem sprawimy, że Twoje posunięcie okaże się sukcesem.

Aby dowiedzieć się więcej o tym dlaczego warto inwestować w Afryce Wschodniej, zachęcamy do przeczytania poniższego posta.

Czym Afryka Wschodnia przyciąga najwięcej inwestycji na kontynencie?