Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy to już historia. Udział w tym wydarzeniu był dla nas nowym doświadczeniem, ale i wyzwaniem, ponieważ nasza agenda zakładała realizację szeregu ściśle określonych celów. Czy nam się udało? Cóż, o tym w dalszej części artykułu, a więc zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych tym jak wygląda Krynica z perspektywy startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Kurz po Wschodnim Davos już opadł, ale efekty udziału na pewno będą nam towarzyszyć przez długi czas. Pojawiliśmy się na miejscu już 2 września, aby rozłożyć stoisko. Warto wspomnieć, że zebraliśmy wiele pochwał za jego projekt, który wyróżniał się elegancją i jasnością przekazu. Jak Cię widzą tak Cię piszą w praktyce.

Niestety, lokalizacja naszej mini ambasady nie była idealna z uwagi na relatywnie niewielką liczbę osób przechodzących w okolicy. Mimo to wzbudziło ono silne zainteresowanie pewnej firmy z Indii, z którą będziemy rozmawiać o dalszej współpracy.

Mateusz mianowany został gospodarzem stoiska, podczas gdy Sebastian pełnił rolę agenta polowego uczęszczając na prelekcje, a także umawiając spotkania z potencjalnymi klientami oraz podtrzymując relacje powstałe przy okazji poprzednich projektów.

A skoro jesteśmy w temacie…

Networking

Forum Ekonomiczne w Krynicy to debaty na tematy o globalnym znaczeniu, ale i spotkania mające na celu poszerzenie sieci kontaktów oraz wygenerowanie nowych możliwości biznesowych dla zainteresowanych.

Drugi i trzeci dzień konferencji upłynęły Sebastianowi właśnie na tym. Nie o wszystkich spotkaniach możemy oraz chcemy mówić, ale pozwolimy sobie wspomnieć o rozmowie z Panem Maxem Moldenhauerem z Sunfish Partners, który jest inwestorem potencjalnie zainteresowanym współpracą. 

Co więcej, Max skontaktował też Sebastiana z bardzo ciekawym startupem, w który już zainwestował. PerfOps jest jedną z zaledwie kilku firm tego typu na świecie i już wkrótce będziemy z nimi rozmawiać na temat ich ekspansji rynkowej i rozwoju sprzedaży.

Pitching

W ostatni dzień krynickiej konferencji Sebastian pitchował nasz biznes komisji, a stawką był wyjazd na targi Life Science Industry Event w Tel-Awiwie w październiku 2020. Prezentacja poszła bardzo dobrze i udało się zapewnić nasz udział w tym nadchodzącym wydarzeniu.

Szczerze mówiąc, Sebastian był świetnie przygotowany i liczył na większą dociekliwość komisji oraz więcej szczegółowych pytań, ale późna pora i zwyczajne ludzkie zmęczenie dały się pewnie członkom we znaki, co jest zrozumiałe. Po zakończeniu pitchów miała miejsce wielka gala.

Misja zakończona sukcesem

Z perspektywy naszych celów, udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy okazał się sukcesem. Wygraliśmy wyjazd na przyszłoroczne targi w Izraelu, a także zdobyliśmy szereg nowych, ciekawych kontaktów. Cieszy również fakt powodzenia naszych materiałów marketingowych i wizytówek.  

Sporym plusem na pewno był też dostęp do mnóstwa jakościowych kontaktów. Tak naprawdę, czasu na networking było mniej niż byśmy chcieli. Obecność w Krynicy okazała się solidną inwestycją wizerunkową. Sporo osób pytało nas jak było, czy mówiło, że widziało nas na zdjęciach i w telewizji.

Szkoda jedynie, że nasze stoisko nie było lepiej ulokowane, ale oczywiście wszyscy nie mogą zajmować pierwszorzędnej powierzchni. Liczyliśmy też na większość dociekliwość komisji podczas pitchingu i to, że nagrody za konkurs zostaną wręczone podczas wieczornej gali, co jednak się nie stało.

Podsumowanie 

Czy warto zatem uczestniczyć w Forum Ekonomicznym w Krynicy jako firma lub startup? Z całą pewnością tak, ale sama obecność nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Nie można po prostu siedzieć na stoisku i liczyć na zainteresowanie. Należy wyjść do ludzi i rozmawiać o biznesie bezpośrednio z nimi.

Zrozumiałym wymogiem organizatora była stała obecność na stoisku przynajmniej jednej osoby, ale aktywność Sebastiana nie przeszła niezauważona i zainspirowała innych do wzmożonych działań poszerzających sieć kontaktów.

Wniosek z udziału w krynickiej konferencji jest taki, że jest to świetna okazja do jakościowego networkingu, potencjalnie otwierającego duże możliwości biznesowe, ale zdecydowanie trzeba chwycić byka za rogi i wykazać się inicjatywą.

Powodzenia za rok!
#DawajCośOdSiebie
Sulma & Sulma

 

Źródło zdjęć: Archiwum Forum Ekonomicznego oraz materiały własne.