Już minęło sporo czasu od Life Science Open Space 2018 – Otwarte Forum Współpracy i Innowacji dla Zdrowia i Jakości Życia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. A pozytywne skutki nadal napływają.

Z całej gamy wydarzeń i prezentacji przedstawimy Wam te najbliższe naszej dziedzinie pracy. Co nie umniejsza wartości i zasług reszty.

Konferencja została otwarta z przytupem przez Kazimierza Murzyna (Dyrektor Zarządzający Klaster LifeScience Kraków). Już na samym wstępie należą się brawa jemu i jego współpracownikom za otwarte, odważne, oraz profesjonalne podejście do przedstawienia celów tej konferencji. Stawiając na naszym zdaniem najważniejsze wartości takiego spotkania, dzielenie się wiedzą i networking między prezentacjami.

Slajd który jest szczególnie wartościowy i staraliśmy się dla Was jak najlepiej go przedstawić jest również autorstwem Kazimierza Murzyna (Bariery i bolączki środowisk startupowych), który bardzo dobrze wypunktował największe problemy startup’ów podczas wchodzenia na rynek i rozwijania sprzedaży.

Są to:

  1. zbyt mało dobrych przykładów – potrzeba uczenia się od ludzi sukcesu;
  2. słaby kontakt z funduszami – potrzebne bezpośrednie relacje z inwestorami: „aniołami biznesu”, Seed Funds oraz VC, którzy znają branżę, rynek, bariery i możliwości;
  3. małe umiejętności i doświadczenia w promowaniu swojej idei – potrzeba rozwijania kompetencji w zakresie prezentowania idei biznesu;
  4. zbyt późne rozpoczynanie działalności biznesowej – potrzeba wczesnego przygotowania się do uruchomienia biznesu na długo przed faktycznym działaniem;
  5. brak umiejętności marketingowych, w tym umiejętności sprzedaży – potrzeba rozwijania świadomości i kompetencji;
  6. brak zasobów na start – potrzeba rozwijania kontaktów i zdolności pozyskiwania zasobów do rozwoju pomysłu czy biznesu;
  7. zbyt duża ilość pomysłów oderwanych od realiów rynkowych – potrzeba weryfikowania pomysłów w odniesieniu do realnych potrzeb potencjalnych rynku.

Dobra identyfikacja przeszkód to podstawa w dynamicznym rozwoju. Zanim przedstawimy swoje wnioski i spostrzeżenia.

Pytanie do Was:

Które z wymienionych barier najbardziej przeszkadzają we wprowadzeniu i rozwoju sprzedaży produktu na rynek ? Proszę wymienić minimum trzy.

Piszcie w komentarzach, jesteśmy ciekawi Waszych opinii. 🙂

Efektywnego rozwoju,
Sulma & Sulma
#DawajCośOdSiebie

p.s. Pozdrowienia dla Janusza Khal z South Poland Cleantech Cluster, miło było chwilę porozmawiać.